Hlavní stránka Novinky a Články 3D TISK KOLA OD FIRMY RENISHAW – MX6 – EVO

Novinky a Články

3D TISK KOLA OD FIRMY RENISHAW – MX6 – EVO

autor: Václav Bílek datum: 5.5.2015

3D TISK KOLA OD FIRMY RENISHAW – MX6 – EVO To, že 3D tiskárny umí vytisknout všelijaké díly z plastu je známá věc. Nejnovější tiskárny umí vytisknout díly z oceli, nerezi, bronzu i z niklových slitin (jde o spékání prášku pomocí laseru), ale co takhle tisk rámu kola z titanu? To už je trošku oříšek. Britské společnosti Renishaw se to podařilo. Firma se od roku 1973 zabývá měřením, řízením pohybu, spektroskopií, přesnému obrábění..., ale co je podstatné, vyrábí stroje pro výrobu kovových prášků (aditiva určená pro 3D tisk). Jakmile svoje technologie spojila s profesionální konstrukcí opět britské společnosti Empires Cycle, vznikl tento prototyp.

Jedná se o vytištěné díly z titanového prášku, které jsou následně slepeny v jeden celek. Slepením sice rám přišel o ještě lepší pevnost, ale i tak je výsledkem velice pevný a lehký titanový výrobek. Je lehčí než hliníkový, ale zároveň těžší než karbonový rám. Oproti karbonu má ale větší pevnost. Prototyp bude dále testován jak v laboratořích, tak v terénu. Společnosti mají v plánu do budoucna vyrobit rám z jednoho kusu, tudíš se máme ještě na co těšit! Celý vývoj a výroba trvala cca 20 týdnů. Je jasné, že sériová výroba bude někde jinde.

Podle mě je na jednu stranu dobré, že se společnosti snaží vyvíjet nové technologie pro levnou, kvalitní  a „rychlou“ výrobu jízdních kol. Čím bude větší konkurence, tím lépe pro nás spotřebitele. Ve finále mně bude jedno zda-li živým lidi, kteří vyrábí stroje pro výrobu kol nebo lidi, kteří kola vyrábí. Stejně mám ale lepší pocit z koupi a jízdy, když vím, že moje kolo je v jednom směru stále originál.

Výhody

- pevnost – (v tahu až 900 Mpa + téměř dokonalá hustota materiálu přesahující 99,7 %)
- relativní lehkost rámu
- díky CAD systémům můžeme vytvořit „jakékoliv“ konstrukční řešení, bez změny nástroje, 
přípravku

Nevýhody

- stále pouze prototyp
- zatím drahá výroba

 

Zdroj:  www.renishaw.cz

               www.emire-cycles.com

 


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek