Hlavní stránka Novinky a Články KOUPĚ BAZAROVÉHO KOLA – NA CO SI DÁT POZOR?

Novinky a Články

KOUPĚ BAZAROVÉHO KOLA – NA CO SI DÁT POZOR?

autor: Jakub Pernica datum: 29.2.2016

KOUPĚ BAZAROVÉHO KOLA – NA CO SI DÁT POZOR? Pořízení bazarového kola je velmi lákavou možností, jak si pořídit za málo peněz hodně muziky. Je však zapotřebí, dodržet určité zásady, aby se koupě zbytečně neprodražila. Kolo se skládá z více či méně zásadních komponentů a je dobré mít přehled, kdy ještě používaná součást něco vydrží a kdy už je nutná její výměna. Je důležité si uvědomit, že na kole budete jezdit vy a určitě nechcete, aby se vaše kolo stalo nebezpečným. Sestavil jsem proto jednoduchý postup, na co se zaměřit a jak při koupi postupovat.

 

Kolo jako celek

V jakém stavu kolo je, vám často prozradí už jen jeho čistota. Z toho můžete také posoudit, jak se majitel o kolo staral. Pokud si domů přivezete špinavé kolo, můžete po umytí přijít na mnoho poškození, které jste při koupi neviděli. Samozřejmě je to jen první z mnoha vodítek, čeho se držet. Nechejte si dostatek času. Pečlivě si kolo prohlédněte a projeďte se na něm. Pokud je prodávající seriózní, neměl by to být žádný problém.

 

Rám

Rám kola je zásadní částí kola. Zaměřte se na spoje jednotlivých rámových trubek, kde mohou být skryté praskliny. Svarové spoje nikdy neprasknou přímo ve svaru, obvykle prasknou kousek od něj v tzv. tepelně ovlivněné oblasti svaru. Věnujte také pozornost neoriginálním nálepkám, které mohou zakrývat různé promáčliny, či jinak poškozená místa rámu.

 

Zapletená kola

U zapletených kol zkontrolujte vůle v nábojích. Sundejte kola a protočte si je v ruce. Náboje by se měli otáčet hladce, bez jakéhokoliv zadrhávání. Při protočení také zkontrolujte, zda-li kola nehází výškově a do stran. Házení může způsobovat také špatně nasazený nebo vyrobený plášť.

Nezapomeňte se podívat na stav ráfku. Je-li kolo osazeno ráfkovými brzdami, tak se zaměřte na brzdnou plochu ráfku, zda-li je rovná, nevykazuje známky probrzdění, či jiné deformace.

 

Odpružení

Zkontrolujte čistotu vnitřních nohou vidlice/tlumiče. Zaměřte se na různé škrábance, či jiná poškození v této oblasti. Mohou způsobovat špatnou funkčnost, nebo dokonce netěsnost vidlice/tlumiče. Pokud je kolo osazeno vzduchovým tlumičem nebo vidlicí a je jeté více než jednu sezónu, zjistěte si, jestli byl prováděn servis v autorizovaném servisu. Následná výměna nebo oprava by se vám hodně prodražila.

 

Převody a řetěz

Převody kola také nepatří mezi nejlevnější komponenty. O stavu převodů vám na první pohled řekne jejich čistota a stav. Pokud vlastníte měrku řetězu, tak si ji určitě vezměte s sebou a řetěz si přeměřte. 

    

Na závěr jsem vám v bodech sepsal, jak postupovat při koupi:

 

  • Sjednejte si osobní převzetí kola (pokud je prodávající seriózní, neměl by s tím mít problém)
  • Vyžadujte doklad o koupi kola
  • Vždy se s prodávajícím dohodněte na kupní smlouvě (kupní smlouva na věc movitou  ke stažení v pdf nebo docx)
  • Ponechejte si dostatek času na kontrolu stavu kola (rám, kola, odpružení, převody a řetěz)
  • Kolo si vyzkoušejte a projeďte se na něm

 

PS: Tento postup mám osobně vyzkoušený a zatím jsem nikdy neřešil žádný zásadní problém týkající se funkčnosti kola. 

 


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Podobné články

JAK SI VYBRAT SPRÁVNÝ TYP KOLA?

Hodnocení: 90%

JAK SI VYBRAT SPRÁVNÝ TYP KOLA? V dnešní době existuje několik typů jízdních kol. Pro výběr správného typu kola, by mělo být hlavními kritérii prostředí (terén), ve kterém budete jezdit a k jakému účelu chcete kolo používat. Jestli ho budete mít jen jako dopravní prostředek po městě, na výlety s rodinou, či pro tréninkové nebo závodní účely. Přesně na tyto otázky se vás bude v obchodě ptát prodejce. Po přečtení tohoto článku mu ihned a bez váhání na vše odpovíte.

JAK SI VYBRAT SPRÁVNOU VELIKOST KOLA?

Hodnocení: 90%

JAK SI VYBRAT SPRÁVNOU VELIKOST KOLA? Pro výběr správné velikosti kola je hlavním kritériem výška cyklisty. Každý výrobce kol uvádí tabulku s doporučenou velikostí rámu kola pro danou výšku člověka. Velikost rámů kol se značí v palcích (např. 18“) nebo v milimetrech [mm]. Zpravidla se udává délka sedlové trubky. Mnohem důležitější je ale délka rámu. V dnešní době, tedy době slopingových rámů (horní rámová trubka není ve vodorovné pozici) výška sedlové trubky může být v souvislosti s délkou rámu do určité míry zkreslena. Proto je vždy důležité prvotní vyzkoušení kola. Další možností je, nechat si vyrobit rám kola přímo na míru....

PÉČE O KOLO PO VYJÍŽĎCE

Hodnocení: 90%

PÉČE O KOLO PO VYJÍŽĎCE Kolo, jako každý jiný stroj potřebuje pravidelnou údržbu. Zde se dozvíte, jak se o kolo starat, aby jste v servisu byli co nejméně a aby vám vydrželo v perfektním stavu.

POHONY JÍZDNÍCH KOL

Hodnocení: 100%

POHONY JÍZDNÍCH KOL Převody jsou alfou a omegou jízdního kola. V cyklistice se používají řetězové a řemenové převody. Tyto převody přenáší kroutící moment z převodníku na kazetu, popř. z řemenice na řemenici. Vhodné zvolení převodů je tedy velmi důležitá věc. Je třeba brát v potaz, pro jaké kolo budou převody voleny a kdo bude kolo používat. Jinak zpřevodované kolo bude mít závodník, který disponuje velkou silou a bude klást důraz na rychlou a silovou jízdu. Naopak rekreační cyklista bude chtít od kola určitou univerzálnost a minimální servisní nároky.

VÝBĚR DĚTSKÉHO KOLA

Hodnocení: 0%

VÝBĚR DĚTSKÉHO KOLA Dětská kola jsou vyráběna v několika velikostech. Ty jsou primárně dány průměry kol v palcích. Je to tedy jiný systém označování, než u kol pro dospělé. Jejich velikosti začínají od 12" kol a postupně pokračují až k velikostem 26". Mezi dětská kola lze dnes zahrnout i odrážedla. Ty lze používat už od dvou až tří let věku dítěte. Odrážedla vynikají svojí výbornou ovladatelností a nízkou hmotností. Jsou tedy skvělou volbou pro první krůčky v cyklistice.

JAK ZAZIMOVAT KOLO

Hodnocení: 0%

JAK ZAZIMOVAT KOLO Cyklistická sezóna se pomalu, ale jistě chýlí ke svému konci. Většina cyklistů své kolo odloží k zimnímu spánku a vytáhne ho opět až na jaře. Pokud chcete mít své kolo příští sezónu v perfektní kondici, tak se vám vyplatí, věnovat mu na závěr sezóny ještě trochu pozornosti. V následujících řádcích jsem vám sepsal několik rad a doporučení z vlastní praxe, které by vám měli pomoci.