Hlavní stránka Novinky a Články POVINNÁ VÝBAVA KOLA

Novinky a Články

POVINNÁ VÝBAVA KOLA

autor: Jakub Pernica datum: 8.9.2016

POVINNÁ VÝBAVA KOLA Bezpečné a správně fungující kolo by mělo být samozřejmostí. Mnohdy tomu však není. Pokud vám špatně řadí přehazovačka nebo máte na kole osmici, je to v podstatě váš problém. Zákon vymezuje jen několik věcí, které je nutné mít v pořádku. Co vše je nutné vozit na kole a co musíte na kole mít, je dáno přílohou č. 13 vyhlášky č. 341/2002 Sb.

 

Technický stav a vybavení kola

 1. Dvě na sobě nezávislé účinné brzdy s odstupňovatelným ovládáním brzdného účinku. Kola pro děti předškolního věku, která jsou vybavena protišlapací brzdou, nemusí být vybavena přední brzdou.
 1. Konce řídítek či jiné trubky musí být zaslepeny.
 1. Pokud není náboj kola uchycen rychloupínákem, pevnou osu, nebo nejsou konce opatřeny krytkou, nebo křídlovou maticí, tak musí být konce náboje uzavřené.
 1. Pneumatiky a ráfky nesmí vykazovat známky poškození (trhliny, či jiné deformace).

 

 

Reflexní prvky

 1. Zadní odrazka červené barvy
 1. Přední odrazka bílé barvy
 1. Odrazky na obou stranách šlapátek
 1. Minimálně jedna boční oranžová odrazka (ve výpletu kola)
 1. Reflexní prvky na kole mohou být nahrazeny reflexními prvky na oblečení

 

 

Pro jízdu za snížené viditelnosti

 1. Světlo bílé barvy
 1. Světlo červené barvy
 1.  Zdroj el. proudu (baterie, popř. dynamo)

 

 

Zdroj: vyhláška č. 341/2002 Sb., příloha č. 13

 


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Podobné články

FLUO – BARVA, KTERÁ JE VIDĚT!

Hodnocení: 100%

FLUO – BARVA, KTERÁ JE VIDĚT! Mnoho výrobců se dnes zaměřuje na bezpečnost a viditelnost cyklistů v provozu. Oblečení tomuto trendu velmi přispívá. Tzv. fluorescenčních barev (ve zkratce fluo) se z počátku v cyklistice používalo na bezpečnostní doplňky. V poslední době se stále více prosazuje i napříč cyklistickým oblečením.

VÝBĚR DĚTSKÉHO KOLA

Hodnocení: 0%

VÝBĚR DĚTSKÉHO KOLA Dětská kola jsou vyráběna v několika velikostech. Ty jsou primárně dány průměry kol v palcích. Je to tedy jiný systém označování, než u kol pro dospělé. Jejich velikosti začínají od 12" kol a postupně pokračují až k velikostem 26". Mezi dětská kola lze dnes zahrnout i odrážedla. Ty lze používat už od dvou až tří let věku dítěte. Odrážedla vynikají svojí výbornou ovladatelností a nízkou hmotností. Jsou tedy skvělou volbou pro první krůčky v cyklistice.