Hlavní stránka Novinky a Články RENOVACE VETERÁNŮ – OBECNĚ

Novinky a Články

RENOVACE VETERÁNŮ – OBECNĚ

autor: Václav Bílek datum: 16.2.2016

RENOVACE VETERÁNŮ – OBECNĚ Renovací se rozumí navrácení opotřebované nebo jinak poškozené věci do původního geometrického tvaru, rozměru, složení atd. Renovovat můžeme auta, kola, domy, starožitnosti a jiné. V tomto článku budu psát o renovaci veteránů starých kol (platí obecně pro všechny dopravní prostředky). Ještě poznamenám, že veterán je např. kolo starší 20-25 let. Ne vždy je potřeba veterána rozebírat, lakovat nebo chromovat. Pokud jde zachovat původní patina, tak je to 100% lepší, než stroj, který vypadá, jakoby právě vyjel z linky. To potom není veterán, ale nový stroj. Když není jiná možnost, tak je to naopak správné řešení – zachováte ho pro další generace. Pokud je totiž renovace provedena ohleduplně, tak za pár desítek let chytne stroj opět patinu a stane se z něj zrenovovaný veterán. Pořád lepší, než aby skončil na bazaru jako rozebraný a určený pro prodej ND.

Renovace se dělí dle mých základních pravidel na lehkou a těžkou:

Lehká

  1. konzervace  pro nepoškozeného veterána nalezeného v původním a kompletním stavu
  1. lehká oprava, ošetření a konzervace  pro lehce poškozeného veterána v původním a kompletním stavu
  1. navrácení do původního stavu, větší oprava dílů, ošetření a konzervace  pro lehce poškozeného veterána, v nekompletním a nepůvodním stavu (např. chybí sedlo, dokoupeny díly z jiného modelu...)

Těžká

  1. kompletní renovace  pro velice poškozeného veterána, ale v původním a kompletním stavu (natolik poškozený veterán, že musí projít kompletní rozsáhlou opravou)​​​​​
  1. navrácení do původního stavu s nutnou kompletní renovací  pro velice poškozeného veterána, který je v nepůvodním a nekompletním stavu

 

PoznámkaNekompletnost se někdy musí bohužel řešit replikami. Používáme výhradně kvalitně zpracované replikové díly!

 


Diskuse

Renovace Jarra 17.2.2016 08:42

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Podobné články

LEHKÁ RENOVACE FAVORITA

Hodnocení: 50%

LEHKÁ RENOVACE FAVORITA V tomto článku vám popíši, jak jsem postupoval při lehké renovaci Favorita F12 s rokem výroby 1989.

PRODEJ CYKLOVETERÁNA

Hodnocení: 100%

PRODEJ CYKLOVETERÁNA To, že auto i moto veteráni jsou dnes velkým byznysem je známá věc. Poslední dobou ale narůstá obrovská poptávka i po starých kolech, jako jsou Eska, Stadion, Favorit, Zbrojovka apod. (a to nemluvím o veteránech italské produkce). Retro prostě frčí.