Hlavní stránka Novinky a Články VÝBĚR DĚTSKÉHO KOLA

Novinky a Články

VÝBĚR DĚTSKÉHO KOLA

autor: Jakub Pernica datum: 29.9.2016

VÝBĚR DĚTSKÉHO KOLA Dětská kola jsou vyráběna v několika velikostech. Ty jsou primárně dány průměry kol v palcích. Je to tedy jiný systém označování, než u kol pro dospělé. Jejich velikosti začínají od 12" kol a postupně pokračují až k velikostem 26". Mezi dětská kola lze dnes zahrnout i odrážedla. Ty lze používat už od dvou až tří let věku dítěte. Odrážedla vynikají svojí výbornou ovladatelností a nízkou hmotností. Jsou tedy skvělou volbou pro první krůčky v cyklistice.

 

Velikost kola

První věc, co budete řešit, je správná velikost kola. Ta se určuje podle výšky dítěte. S velikostí konkrétního kola by vám měl být schopen poradit každý prodejce. Pokud vybíráte kolo přes internet, tak byste na každém e-shopu měli tyto informace také naleznout. Pro základní orientaci jsme vytvořili tabulku, týkající se velikostí kol v závislosti na výšce dítěte. Tyto informace se mohou lišit dle konkrétního výrobce.

 

Rám

Pro výrobu rámů dětských kol se dnes zpravidla využívají slitiny hliníku. Jejich výhodou je především nízká hmotnost, která by měla být pro dětské kolo hlavním faktorem.

 

Řazení

Řazení se u dětských kol používá buď páčkové, nebo otočné tzv. gripshift. Otočné řazení má výhodu v jednoduchém ovládání. Páčkové řazení už vyžaduje trochu cviku, ale zase pokud bude dítě přecházet na dospělou velikost kola, tak už mu páčkové řazení nebude dělat sebemenší problémy.

 

Brzdy

Co se týče brzd, tak se nejčastěji setkáte s tzv. véčkovou brzdou. Pokud by vaše dítě mělo závodní ambice, tak se samozřejmě používají i kotoučové brzdy. Účinnost V-brake brzdy je však pro dítě plně dostačující.

 

Pár tipů na závěr:

 

  • Věc, kterou není dobré podceňovat je vzhled kola. Pokud se dítěti kolo líbí i po designové stránce, určitě na něm bude chtít jezdit více.

  • Dětské kolo by mělo být snadno ovladatelné a hlavně lehké. Nepodléhejte módním trendům odpružených vidlic za každou cenu. Je jasné, že dítěti se bude líbit, protože je vidí na všech kolech kolem sebe, ale pro běžné ježdění to žádný velký efekt nemá. U těchto kol se zpravidla používají pružinové odpružené vidlice, které jsou relativně dost těžké a komfort tlumení u nich není až tak velký. Je paradox, že když si vybíráme kolo pro vlastní potřebu, tak téměř nikdy neopomeneme hmotnost kola. Když však přijde výběr kola pro dítě, tak už se hmotnost moc neřeší, což je dle mého názoru chyba.

  • Neomezujte se pouze na kategorii horských dětských kol s tlustými pneumatikami. Pokud jezdíte více po cyklostezkách, jsou na trhu i krosová nebo horská kola s pevnou vidlicí a užšími plášti.

  • A na závěr něco ze servisního prostředí. Nedosáhne ještě vaše dítě na brzdové páky? Nic se neděje. Pro tento případ jsou páky osazeny stavěcím šroubem, díky kterému nastavíte jejich vzdálenost od řídítek přesně tak, jak potřebujete.

 


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Podobné články

JAK SI VYBRAT SPRÁVNÝ TYP KOLA?

Hodnocení: 90%

JAK SI VYBRAT SPRÁVNÝ TYP KOLA? V dnešní době existuje několik typů jízdních kol. Pro výběr správného typu kola, by mělo být hlavními kritérii prostředí (terén), ve kterém budete jezdit a k jakému účelu chcete kolo používat. Jestli ho budete mít jen jako dopravní prostředek po městě, na výlety s rodinou, či pro tréninkové nebo závodní účely. Přesně na tyto otázky se vás bude v obchodě ptát prodejce. Po přečtení tohoto článku mu ihned a bez váhání na vše odpovíte.

JAK SI VYBRAT SPRÁVNOU VELIKOST KOLA?

Hodnocení: 90%

JAK SI VYBRAT SPRÁVNOU VELIKOST KOLA? Pro výběr správné velikosti kola je hlavním kritériem výška cyklisty. Každý výrobce kol uvádí tabulku s doporučenou velikostí rámu kola pro danou výšku člověka. Velikost rámů kol se značí v palcích (např. 18“) nebo v milimetrech [mm]. Zpravidla se udává délka sedlové trubky. Mnohem důležitější je ale délka rámu. V dnešní době, tedy době slopingových rámů (horní rámová trubka není ve vodorovné pozici) výška sedlové trubky může být v souvislosti s délkou rámu do určité míry zkreslena. Proto je vždy důležité prvotní vyzkoušení kola. Další možností je, nechat si vyrobit rám kola přímo na míru....

PÉČE O KOLO PO VYJÍŽĎCE

Hodnocení: 90%

PÉČE O KOLO PO VYJÍŽĎCE Kolo, jako každý jiný stroj potřebuje pravidelnou údržbu. Zde se dozvíte, jak se o kolo starat, aby jste v servisu byli co nejméně a aby vám vydrželo v perfektním stavu.

DRUHY BRZD NA JÍZDNÍM KOLE

Hodnocení: 100%

DRUHY BRZD NA JÍZDNÍM KOLE Brzdy, stejně jako jízdní kola, prošly a postupem doby stále procházejí určitým vývojem. V následujících řádcích nahlédneme lehce do historie a postupně se dostaneme k soudobým typům brzd, které se používají u moderních jízních kol.

KOUPĚ BAZAROVÉHO KOLA – NA CO SI DÁT POZOR?

Hodnocení: 80%

KOUPĚ BAZAROVÉHO KOLA – NA CO SI DÁT POZOR? Pořízení bazarového kola je velmi lákavou možností, jak si pořídit za málo peněz hodně muziky. Je však zapotřebí, dodržet určité zásady, aby se koupě zbytečně neprodražila. Kolo se skládá z více či méně zásadních komponentů a je dobré mít přehled, kdy ještě používaná součást něco vydrží a kdy už je nutná její výměna. Je důležité si uvědomit, že na kole budete jezdit vy a určitě nechcete, aby se vaše kolo stalo nebezpečným. Sestavil jsem proto jednoduchý postup, na co se zaměřit a jak při koupi postupovat.

VYUŽITÍ ZBYTKŮ OMOTÁVKY

Hodnocení: 0%

VYUŽITÍ ZBYTKŮ OMOTÁVKY Pokud jezdíte na silničním nebo cyklokrosovém kole, mohl by Vás zajímat tento tip. Vždy, když se mění omotávka, tak zpravidla kousek zbyde. Většinou ale tento nevyužitý pásek omotávky skončí v koši, což jak se dočtete níže, není vždy rozumné.

PODTÁCEK POD NÁPOJE Z KAZETY

Hodnocení: 80%

PODTÁCEK POD NÁPOJE Z KAZETY Měnili jste opotřebovanou kazetu? Pokud ano, tu starou vyhazovat nemusíte. Podívejte se, jak si z tohoto komponentu můžete vytvořit originální a praktický doplněk pro domácnost, či dílnu. Při demontáži si vystačíte s kladivem, hadrem, důlčíkem a s trochou zručnosti.

JAK VYUŽÍT STARÉ A POUŽITÉ KOMPONENTY?

Hodnocení: 100%

JAK VYUŽÍT STARÉ A POUŽITÉ KOMPONENTY? Znáte to. V dílně se vám „válí“ plno starých kazet, řetězů, přehazovaček a sem tam zakopnete o jakýsi motorek ze stěračů... Dílnu je potřeba jednou za čas uklidit a zbavit se těchto nepotřebných věcí... Pokud ale patříte mezi ty, kteří při úklidu přemýšlí, jak zbytečné předměty ještě využít, dám vám jeden tip.

POVINNÁ VÝBAVA KOLA

Hodnocení: 0%

POVINNÁ VÝBAVA KOLA Bezpečné a správně fungující kolo by mělo být samozřejmostí. Mnohdy tomu však není. Pokud vám špatně řadí přehazovačka nebo máte na kole osmici, je to v podstatě váš problém. Zákon vymezuje jen několik věcí, které je nutné mít v pořádku. Co vše je nutné vozit na kole a co musíte na kole mít, je dáno přílohou č. 13 vyhlášky č. 341/2002 Sb.

JAK ZAZIMOVAT KOLO

Hodnocení: 0%

JAK ZAZIMOVAT KOLO Cyklistická sezóna se pomalu, ale jistě chýlí ke svému konci. Většina cyklistů své kolo odloží k zimnímu spánku a vytáhne ho opět až na jaře. Pokud chcete mít své kolo příští sezónu v perfektní kondici, tak se vám vyplatí, věnovat mu na závěr sezóny ještě trochu pozornosti. V následujících řádcích jsem vám sepsal několik rad a doporučení z vlastní praxe, které by vám měli pomoci.